×
Náročnost
Kvalita výuky
Organizace a struktura studia
Zaměření na teorii
Zaměření na praxi
Vyučující jako hlavní zdroj informací
Důraz na samostudium a účast na projektech
Kvalita vyučujících
Celková spokojenost
A co opáčko?
vonsohn
7. 5. 2024

Studoval jsem na více fakultách UK, mám tak srovnání a můžu říct, že navzdory tomu, co se o této fakultě říká, je studium zde dost náročné. Samozřejmě podíl na tom má široké spektrum oborů, které musíte zvládnout – filosofii, historii a jeden z volitelných modulů spol. věd, antropologii, sociologii a psychologii + jazykové zkoušky. Další věc, díky které je studium náročnější, je minimum povinných předmětů. Průchod studiem si sestavujete sami dle vašich oborových zájmů a s ohledem na to, co chcete studovat jako Mgr. Pokud si chcete zvolit cestu „hladkého průběhu“, tak není nic jednoduššího, než si prostě vybírat předměty, o kterých je známo, že je nejsou moc náročné. Pak ale dost narazíte u státnic, protože najednou zjistíte, že jste se sice vyhnuly náročným předmětům, ale za cenu toho, že toho moc nevíte a čeká váš studijní peklo. Velké procento studentů, bývala to většina, také studium nedá za 3 roky, ale protahuje na 4. Poslední roky ale byly nějaké změny. Měnila se povinná zkouška z historie na konci prváku, která byla vyloženě vyhazovací a hodně lidí kvůli ní končilo (btw. skripta měla asi 700 stran A4, pokud jste se nezačali učit už na začátku prváku, tak to bylo brutal), nějaké změny byly i u státnic, už tam není souborná zkouška v jeden den, ale zůstali jen oborové státnice jednotlivých modulů. Proslulá je také zkouška Ověření jazykové kompetence, která je dost časově náročná, pokud ji děláte poctivě (překlad 60 normostan cizojazyčného odporného textu, používání překladačů je samozřejmě zakázáno a AI za nás ještě nebylo na použitelné úrovni:-). Shrnuto potrženo, jsem rád, že jsem si tuhle školu vybral, dala mi do života hodně. Víc než co jiného tady platí: jaký si to uděláš, takový to máš. Nikdo vás tady za ručičku vodit nebude. To je taky důvod, proč se tak liší úroveň absolventů.

dejv22240
13. 1. 2024

školu spíše doporučuji!

katerina000
21. 9. 2023

Dnes jsem dodělala poslední zkoušku, a tak se jdu také podělit o svůj názor. Studium jsem si vybrala spíše kvůli tomu, abych si prodloužila mládí a prohloubila celkové znalosti, což musím přiznat, že škola splnila. S jistou nelibostí přiznávám, že rozhodně nejsem nejostřejší pastelka v penále, ale i tak pro mě studium nebylo nijak náročné. Na některé předměty se sice musí věnovat větší příprava, ale i tak se při studiu dá pracovat a věnovat různým volnočasovým aktivitám, jako to bylo v mém případě. Horší je to s organizací studia. Nejvíce povinných předmětů je v prváku, v ostatních ročnících pouze jeden na semestr, a tak si člověk většinu předmětů musí vybrat sám, což je největším úskalím i výhodou zároveň. Můžete si sestavit rozvrh jak chcete a chodit na předměty, které vás zajímají, nebo musíte holt dohnat kredity předměty, o které nemáte vůbec zájem, ale jinak to nejde. Je dobré mít nějakého spojence z vyššího ročníku, který vám může poradit s organizačními záležitostmi, neboť všechna různá pravidla mohou být někdy dost zmatečná. Škola je hodně o čtení a o samostudiu. Kromě seminárních prací nebo různých anotací po vás v průběhu semestru nikdo nic nechce, kontrolovanou docházku jsem měla asi na 2 předmětech, takže účast na hodinách je spíše vaším osobním rozhodnutím. Zkoušky nebývají příliš náročné a kolikrát jsem z nich odcházela se skvělým pocitem, že jsem se naučila ještě něco víc. Učitelé jsou velmi vstřícní a jejich znalosti jsou ohromující. Nikdy bych nevěřila, jak dokáží být samozřejmé věci nesamozřejmé. Na druhou stranu, pokud jdete na bakalářský obor, musíte nutně počítat s navazujícím studiem - je to podobně jako na gymplu; umíte od všeho něco ale nic pořádně. Já osobně pokračovat nejdu, uplatnění absolventů humanitních oborů je mizerné a platy ještě mizernější. I tak ale studia na FHS UK nelituji, a kdybych se mohla rozhodnout znova, určitě bych dot toho šla.

margeary12
29. 8. 2023

Když jsem na školu před 4 lety nastoupila byla jsem plná očekávání. Studuji k tomu ještě obor na jiné VŠ, a kdybych nebyla na FHS u konce, bývala bych školu opustila. Chaotické zápisy předmětů, nedostatek informací vlastně k ničemu, přestože si člověk musí kredity a veškeré studijní povinnosti hlídat sám, nikdo se s ním stejně ani nebaví. Mnohem víc mi vyhovuje obor, který má dané všechny povinné předměty, všechny kredity vycházejí tak jak mají bez přílišné matoucí volnosti. Jen pro srovnání: na mém druhém oboru mám většinou předmětů 5-6 za jedno zkouškové období, tady na FHS až 12.

KarelVrazdicka
17. 5. 2023

Tohle je hrůza. Po FSS MU, kterou jsem studovala před tím, je tohle katastrofa. Lituju všechny, kteří začali zde..

Anafa
12. 5. 2023

Studium je hodně svobodné, což pokládám za největší výhodu i nevýhodu. Pokud neumíte fungovat sami o sobě a potřebujete návod, škola pro vás bude náročnější. Ale jestli hledáte svobodnou profilaci v jedné z humanitních věd (history, dějiny umění, antropologie, psychologie, sociologie, filosofie), jste na správné adrese. Ucitele jsou vstřícní a kvalitní, jen u některých musíte zjistit, jak se naladit na jejich notu a co po vás požadují

Ava*^
12. 6. 2022

Školu bych nedoporučila. Kdybych si měla vybrat znovu, zvolila bych rozhodně jinou. Je zde velmi špatná organizace studia. Předměty si musíte vybrat sami a to tak, že o ně musíte bojovat. Ani jednou se mi nestalo, že bych dostala, vše co jsem chtěla. V průběhu studia musíte splnit OJAK, což je jazyková zkouška. Tato zkouška je podle mého názoru velmi špatně zorganizovaná. Vše si o ní musíte zjistit sami. Je zde málo termínů a spousta studentů. Může se i stát, že se na vás termín nemusí v daném semestru ani dostat, i přes to že je povinná a za 10 kreditů. Také se může stát že si díky nedostatku času budete muset prodloužit studium.

Vijus93
29. 5. 2022

Škola me baví a jako distanční studen nemohu úplně hodnotit náročnost denního studia. U nás u dálkařů je možný problém v tom, že si opravdu musíme vše hlídat sami a nenechávat věci na poslední chvíli. Což se mnohým z nás dost často stává. Pak je to stres.

cigimala69
10. 5. 2022

Pokud nechcete studovat humanitní studia, velmi široký a rozmanitý obor, tahle fakulta (logicky) není pro Vás. Studium je velmi volné - můžete si navolit co chcete, kdy chcete (což samo o sobě při obrovských počtech studentů není lehké), ale na druhou stranu jste to Vy, kdo si musí hlídat aby měl vše splněno, dost kreditů, hlavně teda aby se vůbec někam zapsal.

jasemja
28. 4. 2022

Studium na této vysoké škole je docela lehké, když to porovnám s ČVUT, tak je to jako návrat na gympl. Studium není vůbec časově náročné, lze u něho pracovat či studovat podobně lehkou vysokou školu, a za předměty je hodně kreditů.

Katiiiiii
15. 1. 2022

Čekala jsem, že FHS bude fakulta kde vyjdou vstříc a bude to spíš lehčí studium, i když jsme mini obor tak je ale vše problém, hybridní výuka je problém a učitelé chtějí učit ve třídách, i když je třeba půlka třídy nemocná a chválí kolegy, co přijdou nemocní... Přednášky jsou teoretické, zajímavé je, že ani na jeden předmět nemáme ženu, pouze muže....

ajaneuge47
28. 4. 2021

FHS je hodně náročná škola, kdo tvrdí opak, musí být génius. Přijímačky jsou jednoduché, organizace studia a rozvrh jsou založené na liberalitě studentů, což udává dojem "dáváčské školy". Opak je pravdou. Právě proto, že celé studium je maximálně liberální, během semestrů se ve většině případů nepíší kontrolní průběžné testy, nebývá vyžadovaná docházka ani průběžná práce, nemáte nad sebou pomyslný bič. Veškerý stres a námaha se vmáčkne do zkouškového období. Studium je hodně o samostudiu, k několika velkým zkouškám nejsou ani předměty, vše tedy závisí na samostudiu a samočetbě textů. Je to tak trochu "nic neříkající" studium, hodně lidí trpí tím, že si neumí představit "co z nich bude". Nicméně škola studenty neskutečným způsobem zkultivuje. Vyučující bývají vstřícní a nápomocní. Na škole je velká rozmanitost ve výběru předmětů, každý si tu najde to svoje, ale zároveň se musí poprat s tím obecným povinným - což bývá důvod k odchodu nebo nezvládnutí velkých obecných zkoušek (historie, společenské vědy a filozofie). Na školu přijímají velký počet studentů (v roce 2017 přijali přes 800 studentů, do druhého ročníku došlo 400, do třeťáku okolo 100 a bakaláře dokončí něco málo pod stovkou). Škola mi hodně dala, ale taky hodně vzala. Znova bych na ní nešla a určitě bych ji nedoporučila. Kdo nerad čte a nerad přemýšlí nad "nesmrtelností brouka" , ten tu bude pravděpodobně nešťastný.

Fleabag
9. 8. 2020

Není tu jeden konkrétní obor, státnicovat musíte ze 3 oblastí a vidina budoucího uplatnění nejistá. Za mě velké zklamání....

tynullees
21. 3. 2020

Nesouhlasím s názorem, že je naše škola jednoduchá. Lehké jsou přijímačky, ale dostudovat ji ne. Velmi mi vyhovuje liberální systém této školy, který spočívá ve vašem vlastním zaměření se na předměty, které vás zajímají. Předměty jsou některé zajímavější, některé méně, ale vždy si je může prvních 14 dnů po zápisu "vyzkoušet" a v klidu se z nich následně odhlásit. Pokud si pročítáte recenze kvůli tomu, že uvažujete, že sem půjdete - za mě super volba. Já bych neměnila. Také bych vám rovnou doporučila učitele Miroslava Vaňka (vede orální historii na magisterském studiu), dále Ivu Poláčkovou Šolcovou (psychologie, asi nejlepší přednášky, co znám), Danielu Matysovou (filosofie - ale pochopíte to od ní a je vůči studentům strašně milá a přátelská) a seznamovák na Mácháči v prváku! :) Nejlepší akce, jakou jsem jako prvák zažila.

primat524109
23. 9. 2019

Super! Můj splněný sen!!!!

andyna123
5. 3. 2019

Studijní program i předměty jsou perfektní, ale organizace a hodnocení studia je často podle nálady vyučujících, takže pokud se zrovna profesor špatně vyspal, tak vám dobrou známku nedá, ani kdybyste se stavěli na hlavu. Navíc rádi vyhazují těsně před bakalářkou (asi abyste si to mohli celé zopáknout znovu), takže absolutně nedoporučuji.

Peace1
9. 6. 2017

Magisterský obor Obecná antropologie na FHS UK považuji za velmi přínosný, kvalitní a otevřený obor. Učitelé, kteří zde vyučují jsou velmi zkušení a ochotní v pomoci s jakýmkoliv tématem, problematickou, apod. Navíc vysoce hodnotím také interdisciplinaritu, o kterou se tento obor snaží a v určité míře praktikuje.

primat8897
2. 5. 2016

Mnoho typů předmětů, nesmírně rozmanité, ale člověk neví, na co se má soustředit.

primat500245
7. 1. 2016

Úroveň jednotlivých magisterských oborů i rozsah požadavků na studium se velmi liší.

FSVismylife
10. 8. 2015

Dost lidí se mě ptá, proč zrovna studium na FHS, a přitom se ušklíbají. Já jim k tomu říkám jediné. Jak říká jeden náš celkem dobrý a známý sociolog (PH): "Mladí lidé jednají racionálně. Snaží se najít obory, které jim poskytnou co nejvíc peněz a prestiže za minimum námahy. A dnes jsou podmínky nastavené tak, že stát se „expertem“ na začleňování sexuálních menšin nevychází vůbec špatně. Studium sestávající hlavně z projevování vlastního názoru je pak pohodová zašívárna v neziskovce a později s trochou štěstí místo na ministerstvu nebo v korporaci. Nebo si můžete vybrat studium techniky, roky se mořit integrály a teorií elektromagnetického pole, pak nastoupit do fabriky, trávit tam deset hodin denně, nést odpovědnost za výsledek a třást se, že přijdete o práci, protože nějaký snaživec na Ministerstvu zahraničí vyvolal obchodní válku se zemí, kam váš podnik vyváží. A ten borec z neziskovky nad vámi bude ještě ohrnovat nos, že vy honíte peníze, zatímco on pomáhá lidstvu. Takže co si vyberete?" Myslím si, že to PhDr. Hampl shrnul opravdu náramně, jelikož mi přijde, že takto uvažovalo velké množství lidí, ať už tady na FHS, FSV či FF. On teda dále ještě pokračuje "Mimochodem, velmi podobně jednají čeští Romové. Když jim vládní experti vytvořili takové podmínky, že kriminální jednání je odměňováno a poctivá práce spíše trestána, ochotně se přizpůsobili. Stejné mechanismy platí napříč společenskými vrstvami. Jedni druhým nemají co vyčítat." Abych k tomu ale řekla i svůj názor, tak podle mě je problém v tom, že pod nálepkou humanitního oboru se dnes nacpe kdeco. Vedle konkrétních "tvrdých" věd, jako je třeba lingvistika a translatologie (Filosofická fakulta UK), se nám na vysokých školách vyskytují dojmologie typu genderových studií či sociální ekologie (ano, podobné věcičky k vidění i na naší slavné FHS). Na těch v závěru vyjmenovaných oborech nenajdete nikoho jiného než podivíny ve smyslu levicových utopistů/hippiesáků/feministek, což na těch prvně jmenovaných (lingvistika) nenajdete. Takoví vykukové pak třeba studují sémiotickou analýzu comicsu a píší práce o postkoloniálních dozvucích v Tintinovi (to je prosím autentické - Michal Uhl). K čemu mohou být absolventi podobných oborů dobří? Vždyť jim nelze svěřit ani lopatu, při prvním pokusu o prohazování písku by se zmrzačili. No, FSV je však též dosti podivná škola, já mám tu výhodu, že kromě magisterského studia na FHS studuji i práva, ale též lidé na FSV mi často přijdou úplně (co do všeobecného přehledu a orientace ve světe) vygumovaní, naprosto bez nějakého širšího, politicko-ekonomického přehledu, diskuze s nimi bývají dosti tragické, bývají totiž ve svém rozhledu velmi omezení, což je smutné. Naopak velmi dobré diskuze jsem zažila s některými lidmi z VŠE, především z oborů jako ekonomie/národní hospodářství, je vidět, že tito lidé dostali mnohem celistvější a kvalitnější vzdělání, od hlubších znalostí ekonomie až po základy práva, sociologie, politické filosofie či hospodářské a sociální politiky. Abych řekla ještě něco pozitivního k FHS, tak nezaměstnanost absolventů je velmi nízká, je do 1 %, ale to není žádným překvapením, absolventi UK, VŠE a AMU mají dle šetření Střediska vzdělávací politiky UK nezaměstnanost ze všech veřejných škol zcela nejnižší, to jest do 1 % (dlouhodobě pak do 2 %), do 2 % mají dnes i absolventi VŠCHT a ČVUT. No prostě nejlepší školy v republice. Pokud jde o plat absolventů FHS, tak ten je v průměru 26 tis. hrubého - ano, nejrůznější nevládní organizace pro pomoc imigrantům/homosexuálním jedincům a podobně vás zaplatí sice velmi slušně, ale miliony na běžných pozicích nečekejte (i když za tu pohodovou práci, co chcete víc, ne). Nicméně je to pořád třeba o 2 tisíce více než pobírají absolventi Pedagogické fakulty UK, tedy když vynecháme teologické fakulty, tak fakulty s nejnižším platem v rámci UK. Absolventi FF UK pak berou například 27 tis, tedy o 1 tis. více než absolventi FHS. Jako absolvent FHS tak budete mít nejspíše podstatně méně než mají absolventi takových pražských práv (44 tis hrubého) Matfyzu (43 tis hrubého) či VŠE (52 tis hrubého). Osobně bych lidem doporučila studium pražských práv, pakliže z VŠE mají strach, úmrtnost třeba na PF UK není nijak strašná (do 20 %) a dle mého práva vystuduje i snaženlivá opice, určitě se to nedá srovnat s takovou 1. LF UK či Farmacií pod UK, o Matfyzu ani nemluvě.

Vendulikprdulik
6. 2. 2015

Ahoj, na bakaláři na FHS je obor, který studují všichni studenti (pokud opomenu jeden placený program), je to obor Studium humanitní vzdělanosti. Na FHS se ročně hlásí docela dost lidí, např. v roce 2014 to bylo 2143 uchazečů, vzalo se 1105, ale zapsalo se pouze 732, tedy hodně přijatých nakonec o školu nemělo zájem, to vyplývá i ze skutečnosti, že FHS má celkem dost lidí spíše jako záložní variantu. Z tohoto počtu pak vystudují cca 300 stovky, tedy podle statistik je úmrtnost na FHS mezi 60 až 65 %, což je absolutně nejvíce v rámci humanitních vysokých škol v České republice. Těžko říct, čím je tato vysoká úmrtnost způsobena (např. průměrná úmrtnost na ČVUT je asi okolo 50-60 %, i když jsou mezi fakultami obrovské rozdíly, ale jako srovnání s FHS snad celkem dobré), je otázkou, jestli má větší vliv "forma" (tedy spíše styl, jelikož forma je na FHS "na oko" hlavně denní) studia, kdy nejste průběžně testováni, a pak látku dost často podceníte a nestihnete se již na poslední chvíli všechno naučit, nebo jestli je na vině hlavně zkouška z historie. Já bych řekla, že ty vlivy budou oba, tedy je na vině jak historie, tak styl studia. Nutno však říci, že dříve se studium na FHS mělo (v rámci veřejných škol, ne soukromých prodejen diplomů) trochu za "dávačku", za studium, které dal skoro každý, ale to už není tak úplně pravda, velkým postrachem na škole je ona zkouška z historie, která nakonec většině způsobí to, že nedostudují. Jinak jsou tu takové jakože základní moduly, které musíte povinně odstudovat. Jinými slovy si tu přičichnete k sociologii, psychologii, filosofii, antropologii, ekonomii, historii a dalším, ovšem ač jsou ostatní zkoušky spíše na úrovni vysokoškolských základů (rozuměj úvodních kurzů na zaměřených oborech) z těchto věd, tak zkouška z historie jde daleko za úvodní znalosti, trochu mám až dojem, že se z nás škola snaží vychovat takové malé historiky.=) Pokud jde o navazující studium, tak to už je podstatně lehčí, vlastně to se dá zvládnout naprosto bez problémů. Na navazujícím už se tedy více specializujete, můžete tu studovat sociální a kulturní ekologii, gender studia, orální historii, obecnou antropologii, studia občanského sektoru, historickou sociologii, evropské kulturní a duchovní dějiny, elektronickou kulturu a sémiotiku či například německou a francouzskou filozofii v Evropě, tyto navazující obory jsou již menší a v ročníku bývá většinou okolo 20-30 studentů, dostudují všichni, kteří se budou studiu věnovat přiměřeně - což ale tak úplně neplatí u bakalářského studia. Bakalář na FHS určitě není škola zadarmo, mám kámošku, nezvládla to tu a po prváku odešla, teď si dodělává diplom na UJAKu (úplně ztratila soudnost), ty zkoušky tam, to je fakt výsměch na úrovni základní školy, což mi sama přiznává, člověk má pak trochu i vztek, za co všechno dnes lidé dostanou titul, ale zas se alespoň upokojuje tím, že většina lidí snad ví, je si vědoma, že diplom z veřejné školy je víc než ze soukromé, stejně jako že diplom z UK je víc než diplom třeba z UTB. Co naplat, za studium na kvalitnějších veřejných školách se platí jistá dan, a to je čas, který strávíte učením, kterého není zrovna málo + nervy. Podle mě je "strategie" EU mít hodně vysokoškoláků celkem ujetá. Aneb Karel Gott má sice vysoký plat, ale to neznamená, že když uděláme zpěváky ze všech lidí, tak že budou mít všichni stejně vysoký plat jako Karel, Karel je totiž jenom jeden.=) Pointa je tedy v tom, že spousta VŠ dnes snižuje nároky a to opravdu mnohdy až drasticky, aby i netalentovaní studenti měli diplom, typické je to hlavně pro soukromé školy, často i pro regionální školy, je to trochu na zamyšlení, co se tu dnes děje, k jakému plýtvání veřejnými zdroji tu dochází, ale to já určitě nevyřeším. Jinak ještě - FHS UK je spíše holčičí škola, holky tu jsou v přesile, a to více než 2:1.=)

FHSacka
20. 10. 2014

FHS se přezdívá Fakulta hledající smysl nebo též Fakulta Honzy Sokola. Je to 17. a asi i trochu zakomplexovaná fakulta Univerzity Karlovy. Jsou sem lehlé přijímačky, kde se nabírá vždy přesně polovina uchazečů. Dost lidí má FHS jako určitou "jistotu", kdyby se nikam jinam nedostali. Problém FHS je možná až příliš velká liberálnost, člověk tu totiž nic nemusí, zároven k FHS studuji i FF UK, a tak mám již nějaké srovnání. Například aniž bych (na některé předměty) jedinkrát přišla, nebo nedej bože plnila nějaké referáty nebo cokoli, vždy mám zápočet a pohoda. Z tohoto fungování pomalu nabývám dojem, že to asi nebude taková fuška. Na FHS UK je na bakaláři pouze jeden obor, kterým jsou humanitní studia, je to takový mišmaš základů sociologie, psychologie, filosofie, ekonomie, historie a dále z volitelných předmětů, proto se o FHS někdy říká, že je to spíš takový pokračování gymplu než opravdová vysoká. Nicméně mně osobně spíše vadí, že tu student může svá studia jaksi proflákat (většina tu pracuje a škole se věnuje až chvíli ve zkouškovém), což není spravedlivé vůči těm, které studium opravdu chytlo a stráví hodiny denně v knihovnách. Jediná těžká zkouška je totiž asi ta z historie. Jinak se náročnost dá velice korigovat výběrem vhodných volit. předmětů. A co se týče volitelných předmětů - měla jsem tu zatím za 12 kreditů a na rozdíl od FF Uk jsem dostala zápočet navzdory tomu, že jsem nebyla ani na jedné přednášce a nic nedělala - nic nebylo potřeba. FHS je společně s Fildou všeobecně oblíbeným terčem vtipů o nezaměstnanosti. FHS je navíc vzhledem ke svý nedlouhý existenci terčem ještě vděčnějším, ale musím uznat, že FHS je po praktické stránce opravdu k ničemu, na FF je spustat oborů, některé jsou opravdu užitečné a uplatnitelné - trochu se totiž zapomíná, že na FF UK hrajou prim cizí jazyky nebo i psychologie, ne jen v praxi neuplatnitelné obory. Myslím, že FHS má podobnou úroven studia jako teologické fakulty na UK, náročnost srovnatelnou s pedagogickou fakultou, filosofická fakulta je podle mě náročnější, i když to je možná tím, že tam studuju náročnější obor.

marunka07
31. 8. 2014

Studium na FHS klade velký důraz na individualitu, čím ovšem trošku trpí sociální kapitál - navazování vztahů na této škole není jednoduché. Kvalita výuky je velmi dobrá. Nároky jsou víceméně přiměřené a pokud se člověk zakousne, dá se vše zvládnout. Nicméně hodně lidí si je nuceno studium prodlužovat, což ale vyplývá, dle mého názoru, především z problematiky individuálního plnění vlastního studijního plánu.

eluuu
19. 8. 2014

Velmi specifická fakulta UK, napodobující britský liberální systém. Široké zaměření, široká možnost volby předmětů specializace - potřeba se najít a neutopit se v tom, nabízených možností dobře využít. Potřeba splnit povinné zkoušky ze všech oblastí studia, často náročné právě kvůli šíři, kterou se snaží fakulta pokrýt. Dobré je využít individuálního přístupu učitelů. Naberou spoustu studentů, okolo 50% přihlášených (+lehké příjmačky), ale většina z nich odpadne kvůli jiným očekáváním nebo těžkým povinným zkouškám v prváku.

jennyxx
19. 6. 2014

Tak hodně záleží, kdo tuto školu hodnotí. Z pozice toho, kdo v prváku odchází jinam, se může zdát studium jednoduché a to z toho důvodu, že během semestru není v podstatě nic, co by člověk musel vykonat. Přednášky většinou nestojí na docházce a aktivitě žáka, ani se nepíší průběžné testy, jako to bývá na jiných VŠ. Všechno pak přichází se zkouškovým obdobím a pokud nemáte dobrou disciplínu a necháváte vše na poslední chvíli, je velká pravděpodobnost, že studium nedokončíte)) Na této škole je opravdu velký důraz na samostudium a poctivou přípravu studenta doma v průběhu semestru, což třeba mě zrovna nevyhovuje. Rozvrh také není daný, celé studium si koncipujete sami, což vyžaduje velkou zodpovědnost. Mnohem efektivnější a snadnější pro studenta mi přijde přístup průběžného ověřování znalostí, který vás nutí do učení látky během celého roku a zároveň není všechno nahuštěno do zkouškového období. Takto ale tato škola koncipovaná není a hodnotím to jako mínus, ale je možné, že někomu právě toto naopak vyhovuje. Další mínus vidím v celkové organizaci studia, během studia neustále probíhají nějaké inovace a změny, přesuny zkoušek na jiné semestry, zkracování termínů atd...občas se může stát, že student nějaký nový předpis "přehlédne" a je kvůli tomu ze školy vyhozen, přijde mi, že je na škole v tomhle ohledu trochu zmatek a mnoho studentů pak nemá v pravidlech úplně jasno. Studium se asi dá projít poměrně dobře, pokud máte štěstí, nějakého kamaráda, třeba z vyššího ročníku, který vám pomůže s orientací atd, nebo se dostanete na "únikové" předměty, u kterých není těžké splnit atestaci. Pokud ale studujete poctivě, ležíte v podstatě celé studium v knihách, je velký důraz na teoretické znalosti a všeobecný přehled, souborné zkoušky vyžadují poměrně náročnou přípravu a velké množství literatury k nastudování. Velké problémy mívají studenti u úvodní zkoušky z historie, hodnocení této zkoušky je pro mě záhadou. Někdo má štěstí a projde napoprvé, aniž by jí věnoval velkou přípravu, někdo se naopak učí seč může a prostě ji nedá, záleží asi jak se trefí s odpovědí do vkusu opravujícího. Studium tedy hodnotím jako spíše nadprůměrně náročné, to dokládá i počet každoročně vyhozených studentů plus doba bc. studia, která je u většiny lidí kolem 4 - 5 let. Málokdo studium zvládne ve standartní době. Kvůli tomu, že se zde neustále střídají studenti a na jednotlivé předměty se většinou můžou hlásit studenti všech ročníků , je atmosféra na fhs dost neosobní a člověk nemá moc příležitostí se seznámit se spolužákama nebo navázat nějaké hlubší kontakty. Další věcí je otázka uplatnění, což celkově u humanitních oborů není zrovna nic extra... Jako plus hodnotím na této škole především vědomosti, které získáte, celkový rozhled v humanitních vědách...další věcí je, že není účelem studia se studovanou látku biflovat nazpaměť ale u zkoušek se klade důraz na schopnost samostatného kritického myšlení, pochopení problému, jeho celkového zařazení...prostě během studia musíte hlavně přemýšlet, což si myslím, že je dobře. Takže studium doporučuju hlavně lidem, kterým vyhovuje spíše samostudium a mají na něho dostatek kázně. Také pak těm, kterým nejde především o uplatnitelnost oboru nebo o lehce a rychle dosažený titul, ale baví je a zajímají humanitní vědy, chtějí získat hlubší a širší vědomosti a všeobecný přehled. Pokud tyto podmínky nesplňujete, jděte radši jinam :)

pirati.cz
17. 6. 2014

:) FHS je jako zajímavý koníček, díky kterému se můžete seberealizovat a získat při tom i titul. Je čistě na vás, jak studium pojmete a nemusíte se stresovat hledáním toho správného život určujícího zaměření, které vás může kdykoliv omrzet. Díky FHS budete flexibilní a budete si moci vybrat na základě nabytých znalostí a zkušeností vaše ideální životní směřování. Univerzita nového věku, jednoznačně.

Ejlinda
15. 4. 2014

Fakulta humanitních studií vznikla teprve nedávno, nepatří tedy k tradičním zakládajícím fakultám Univerzity Karlovy (a je to znát)...Je to nová fakulta, která je považována za spíše lehce podřadnou. Nicméně oproti stejně zaměřeným školám, například ve Zlíně má úroveň jistě vyšší. Přijímací zkoušky není tak těžké udělat, např. ročníky 2009-2010 brali polovinu uchazečů, ted cca 35 %. Studium není příliš náročné, většina si ke studiu přihodí později ještě nějakou lepší, užitečnější školu, či odejdou. Dobrovolné odchody jsou docela časté - převládají, můžou za to zejména pocity zbytečnosti studia a "studia kvůli studiu". Studovat tu lze například historickou sociologii, gender studia, aplikovanou etiku, environmentální studia, andragogiku a další. Škola není v průběhu semestru náročná, a tak se jediná námaha a boj o udělání a postup odehrává ve zkouškovém. I když je to škola relativně lehčí, tak zas zapomeňte, že by to byla taková dávačka jako třeba UJAK a podobné "vysoký školy". Zas tak lehké to není, ale obtížné také ne, pokud tedy nepocházíte zrovna z učiliště.